Bartın İl Temsilcisi Şule Çevik ve yönetimi Röportaj

//Bartın İl Temsilcisi Şule Çevik ve yönetimi Röportaj
Project Details

Category:

Tags:

Project Description

Genç İmam Hatipliler Derneği’nin Bartın İl Temsilcisi Şule Çevik ve yönetimi, Genç İmam Hatipliler Dergisi için  Nene Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret ederek okul müdürü Muhammet Akça ile İmam Hatiplilerle ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.

İşte o söyleşi…

 

1-İmam hatip imajı günümüzde nasıl, nasıl olmalı?

 

İmam Hatip imajı günümüzde nasıl,

Biz iki yıldan beri imam hatip şuuru ve imajıyla ilgili çok çaba sarf ediyoruz ama maalesef şu anda adıyla münhasır bir halde değiliz. Yani durum çok iç açıcı değil.

İmam hatip imajının daha iyi bir durumda olabilmesi için kurumsal olarak öğretmen öğrenci veli olarak çok büyük çalışmalar yapmamız gerekiyor. Şu anda sadece zorlamayla bir imam hatip kültürü oluşturmaya çalışıyoruz.

Biz öğrencilerimizin birçoğunun imam hatipli olmanın avantajlarını ya da farkındalığının farkında olmadığını düşünüyorum açıkçası.

Ben de bir imam hatipliyim sonuçta ama çok memnun değilim açıkçası.

 

2-Ülkemizde en çok tartışılan ve değişen sistem milli eğitimde yaşanıyor. İmam hatipler özelinde bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Çok büyük değişikliklerin olması her sistemin zafiyetidir. Milli eğitim de maalesef en çok değişiklik olan kurumlardan birisi. Bu zafiyetin öğrencilerin toplumun öğretmenlerin veya paydaşlarının hepsinin bir standarda göre şekillenememesine sebep oluyor. Yani bu hızlı değişim.

Aynı zamanda tabii ki biz tek kalıp insan yetiştirme taraftarı değiliz.

Çeşitli çok zenginlik olması da önemli ama herkesin mutlu olabileceği bir sistemin yapılması gerekiyor.

Herkesin kendini bulabileceği bir sistemin oturtulması gerekiyor.

Başındaki milli ifadesinin gereğinin yapılması gerekiyor.

Şu ana kadar maalesef yapboz tahtasına dönen milli eğitimde bireysel çabalarla işler yürüyor. Bireysel vefa veya işte karakterle işler yürüyor bu da maalesef milli eğitim politikalarının sağlıksız sonuçlanmasına sebep oluyor ben böyle düşünüyorum yani.

 

3-Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği dindar nesil yetiştirme noktasında mevcut durum nedir ve neler yapılmalı?

 

Valla dindar nesil yetiştirmek ifadesi güzel ama ben özellikle gençlerin dindar olabilmesinin yolunun imam hatip üzerinden geçtiğini düşünüyorum.

Çünkü, görüldüğü gibi cemaatlerin bu işi farklı türlü yaptığı ve kullandığı aşikar.

Ancak dindar nesil yetiştirebilmek söylemi, sadece meslek dersleri öğretmenlerinin veya imam hatip müdürlerinin ya da idarecilerinin işi olmaması gerekiyor. İmam hatip lisesinde çalışan diğer yani hizmetliden müdür yardımcısı ve öğretmenine kadar da bu felsefeyi taşıması gerekiyor.

Yani bir de bu felsefenin imam hatibe öğrenci gönderen velilere çok iyi anlatılması gerekiyor.

İmam hatibe öğrencinin sadece korunması barınması veya toplumdaki baskının tazyikin veya korkunun velileri korkutması bağlamında düşünürse kızının sadece burada korunması için okutan veliler var.

Biz burada çoğu kızlara bekçilik yapıyoruz. Öğrenciye bekçilik yapıyoruz.

Bir adım öteye attığım zaman veli, çocuğunun dindarlıktan değil hayatından değil sadece 8 ile 3 arasında sahiplenilmesinden bahsediyor.

Böyle bir düşünceye sahip olan insanların dindar gençlik yetiştirmesi mümkün olur mu? Olmaz.

O yüzden bu okullardaki diğer çalışanların özellikle öğretmenlerin de buna göre şekillenmesi düşüncem benim.

4- imam hatip liselerinin ülkemize katkısı nedir?

Örneğin birlik beraberlik anlamında çok önemli katkısı var.

Yani ne olursa olsun imam hatipte okuyan insanların vatan sevgisi, bayrak sevgisi, din sevgisi, ülke sevgisi, ne olursa olsun hat safhada oluyor.

Hat safhada, az oluyor çok oluyor ama asla imam hatipte okuyanlardan vatana ihanet eden çıkmıyor.

Bu kadar net.

O yüzden her yer imam hatip olamayabilir ama imam hatip felsefesinin her yerde vuku bulması gerekiyor.

Buna inanıyorum ben…

Son olarak, Genç İmam Hatipliler Dergisi okurlarına bir mesajınız var mı?

Biz, gençlere güvenerek bu yola çıktık. Ben gençlerin 15 Temmuz’da da görüldüğü gibi bizi şaşırttılar güzel şeyler yaptılar. O zaman organize olmadan bunu yapabildilerse böyle organize bir şekilde daha güzel şeyler çıkartabileceğine inanıyorum.

Güveniyoruz onlara gençliğe çok güvendiğimiz için biz de çok yoğun çabayla sizlerin geleceği günleri bekliyor hayal ediyoruz inşallah.