BARIN KATLİAMI PROTESTO EDİLDİ

//BARIN KATLİAMI PROTESTO EDİLDİ

Bundan 25 yıl önce Doğu Türkistan’da kızıl katil Çin tarafından gerçekleştirilen Barın Katliamı, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde dün protesto edildi.

Genç İmam Hatipliler Derneği öncülüğünde toplanan çok sayıda imam hatipli öğrenci, kızıl katilleri lanetledi.

 

Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde gerçekleşen eylemde, İHL’li öğrenciler Doğu Türkistan şehitleri için Yasin-i Şerif okundu.

 

Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

 

“10 gündür Barın Katliamı Anması için Barın Katliamını Duydunuz Mu adlı pano ve broşür çalışmalarımızla Türkiye’deki tüm imam hatip liselerinde başlattığımız çalışmalarda konuyu arkadaşlarımıza anlattık. 25 yıl sonra katliamın başladığı aynı dakikalarda burada onlarca imam hatiplinin kardeşlerinin sesi olmak için toplanmasının nedeni budur.

Gönül ister ki milyonlar bu davayı üstlensin biz imam hatiplilere düşen böyle milli manevi bir meselede öncülük etmek bir damla su taşımışsak karınca misali bu ateşe ne mutlu bize. Birazdan bastırdığımız Doğu Türkistan sorunları konulu broşürleri karanfillerle Kızılay gibi merkezi yerlerde dağıtarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Doğu Türkistan davası özelde Müslüman Türklerin davası sanılabilir ama işlenen insanlık suçları nedeniyle dünya üzerindeki herkesin ortak kaygısı ve mücadele alanı olmalıdır.

 

Neredeyse her gün bir İslam aliminin idam da dahil cezalara çarptırıldığını ya da yargılanmaya başlandığını duyup bir şey yapamamanın açsını yüreğimizde hissediyoruz.” dedi.

 

YİNE YANLARINA KAR MI KALACAK?

 

Okunan basın açıklamasında ise şunlar kaydedildi:

 

“25. yıl önce bugün Doğu Türkistan’daki Barın kasabasında bir cami tadilatının durdurulmasıyla başlayan olaylar tepkiye neden olmuş Müslüman Uygur halkı canı pahasına camiyi savunmuştur. Durumdan endişe eden Çin devleti ise Uygur halkının haklı taleplerini en şiddetli biçimde bastırma yoluna gitmiştir. Çin Doğu Türkistan’da bulunan tüm askeri imkânlarını seferber ederek Uygur halkını sindirme yoluna gitmiş böylece tarihte eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirmiştir.

 

İnsanlığın gözleri önünde cereyan eden bu vahşette binlerce Doğu Türkistanlı Çin ordusunun mermilerine hedef olmuş veya olayların sonrasında başlatılan operasyonlarda asılsız suçlamaların hedefi olmuştur. Barın’da yaşanan bu katliam izlerini yıllarca devam ettirmiş Hoten, Gulca ve Urumçi’de de aynı zulüm defalarca yaşanan Çin vahşeti de Çin’in ekonomik, siyasi ve askeri gücü karşısında cılız birkaç söylemin dışında yanına kar olarak kalmıştır.

 

Her zamanki gibi haklıdan yana tavır alan imam hatipliler olarak dünyanın her yerindeki tüm mazlumların sesi olmak için bu vesile ile toplandık.

 

Ve buradan bir kez daha haykırıyoruz.

 

Zulmün karşısında ne yapabiliriz demeyin düşman ne kadar güçlü olursa olsun karınca misali su taşıyın bizimle zulmün ateşiyle kavrulan mazlum coğrafyalarımıza.

 

Allah tüm mazlum Müslümanlara yardım etsin!”