UYGURLAR’A ‘MAL’ MUAMELESİ

//UYGURLAR’A ‘MAL’ MUAMELESİ

Geçtiğimiz yıl Çin zulmünden kaçarken Tayland polisi tarafından yakalanan 360 Uygur Türkünden kimliği tespit edilenlerin Çin’e geri gönderilecek olmasına Türkiye’den tepkiler yükselmeye devam ediyor.

Başkent Ankara’da Genç İmam Hatipliler Derneği, Çin zulmü altında yaşam mücadelesi veren Uygurlu soydaşlarımıza desteklerini ortaya koydu.

Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya liderliğinde toplanan imam hatipliler Çin Büyükelçiliği önünde, Tayland’ın Çin’e vermeye hazırlandığı Uygurlar için basın açıklaması yaptı.

MAL GİBİ ÇİN’E PAZARLANIYORLAR, HERKES SEYREDİYOR

Açıklamada şöyle denildi: “Kendi ülkelerinde gördükleri baskı, zulüm yetmezmiş gibi son bir umut diyerek hicret ettikleri ülkelerde pazarlık konusu edilip adeta bir mal gibi Çin’e pazarlanan soydaşlarımızın dünya kamuoyunu ilgilendirmediği açıkça görülmektedir. Çin’e daha önce iade edilen mazlum kardeşlerimizin idam edilmesine rağmen bu tutumlarından vazgeçmeyen bu ülkeler utanç ve isimlerine sürdükleri bu kara leke ile yaşamaya mecburdur.

Türkiye ve dünyadaki etkin tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine bir kez daha sesleniyoruz. Göz önünde cereyan eden bu ahlaksızca insan ticaretine dur demeniz gerekmektedir. Mazluma kol kanat geren devletimiz ve milletimizin bu meseleyi ikinci bir Boraltan vakası yaşanmadan çözebilmek için gerekli faaliyetleri yapacağına inancımız ve güvenimiz tamdır.

TÜM İMAM HATİPLİLERE ÇAĞRIDA BULUNULDU 

Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya ise, meselenin çözümü için Haziran ayından beri topladıkları imzaları BM Mülteciler Komiserliği’ne ilettiklerini ancak henüz bir cevap alamadıklarını belirtti.

Türkiye’deki tüm imam hatip lisesi öğrencilerinin bu meselede kardeşlerimiz için tepkisini ortaya koymasını beklediklerini söyleyen Akkaya, konuyla ilgili her tür faaliyete hız vereceklerini belirtti.

BİRİLERİ DUR DEMELİ 

 Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan I Muhammet Samet Akkaya, “Göz önünde cereyan eden bu ahlaksızca insan ticaretine birilerinin dur demesi gerekmektedir.” mesajı verdi.